Tu podcast “Video Marketing dla biznesu”. Jesteś przedsiębiorcą? Zajmujesz się marketingiem lub po prostu interesują cię trendy w świecie reklam? Dowiedz się, jak wykorzystać Tik Toka i krótkie filmy w angażowaniu odbiorców. Ja nazywam się Maciek Miniszewski i razem z Bartkiem Malinowskim jesteśmy twórcami agencji Fifteensec Media. Pokażemy ci praktyczny video marketing dla twojego biznesu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego zróżnicowane sceny i dynamiczne cięcia w reklamie wideo są tak ważne?
- W jaki sposób dodawanie napisów wpływa na jakość reklam?
- Jakie korzyści daje dobre CTA?
Dlaczego zróżnicowane sceny i dynamiczne cięcia w reklamie video są tak ważne?
Bartek: Znacie ten moment frustracji jak reklama wam nie siadła? Dzisiaj powiem wam o 4 sposobach na zwiększenie konwersji z reklamą video.
Maciek: Warto zaznaczyć, że jest to realny problem i nawet badania IPG (to jest taki Mediabrands’ Media Lab) wskazywały, że 76% osób, które mają tendencję do tego, żeby omijać reklamy video, robią to z przyzwyczajenia – nawet nie zastanawiając się nad tym, co omijają.
Bartek: To jeśli mamy taką naleciałość – omijanie reklam, no to myślę, że zastanowienie się nad sposobami, jak to przezwyciężyć, jest dosyć ważne, więc, Maćku, powiedz nam, jaki jest pierwszy sposób.
Maciek: Dokładnie tak jak powiedziałeś, trzeba znaleźć sposoby na to, żeby zachęcić ludzi do oglądania. I takim pierwszym sposobem, który bym scharakteryzował, jest zróżnicowanie scen, dynamiczne cięcia, pokazanie wielu kątów, czyli dynamika video.
Bartek: Dlaczego zróżnicowane sceny i dynamiczne cięcia w reklamie wideo są tak ważne?
Maciek: Na podstawie danych zebranych przez jednych z najlepszych marketerów na świecie wynika, że dodawanie takich dynamicznych scen zwiększa naszą konwersję nawet o 38%, czyli prostym sposobem zmontowania większej dynamiki jesteś w stanie osiągnąć dużo więcej.
Bartek: No dobra, dobra, ale nagrywam reklamę i w sumie nagrywam siebie, jak coś mówię, albo nagrywam jakieś produkty. Jak mam zrobić te zróżnicowane sceny i te cięcia, o których mówisz? Po prostu to jak salami pokroić? Kawałkami to jakoś sklejać? Jak to sobie wyobrażasz?
Maciek: Bardzo dobrym pomysłem jest śledzenie Top Ads Performance, czyli jednej z platform TikToka, który sugeruje ci podglądanie najlepszych bieżących reklam. Tam znajdują się bardzo fajne przykłady. Ja wypatrzyłem jeden konkretny i tam było przedstawione w ciągu kilkunastu sekund aż pięć scen. Pięć scen w przeciągu kilkunastu sekund, gdzie po pierwsze było jakieś wywołanie uwagi był tzw. call-out, gdzie influencerka po prostu przedstawiła serię produktów, a następnie pokazała je z bliska. Zmienił nam się kadr. Widzimy coś jak z lupy. Jesteśmy w stanie prawie poczuć tę teksturę, zobaczyć (to wtedy bodajże były jakieś ubrania). Następnie już bardzo szybko zmieniła się kolejna scena i widzieliśmy przedstawienie różnych produktów w różnej kolorystyce w innym kadrze i to robiło takie wrażenie dynamiki. Następnie była pokazana korzyść, produkt został wzięty do ręki, było pokazane, że jest to miłe, były pokazane cechy, pokazana była wartość. No i zakończone było jasnym CTA, o którym na pewno w naszym podcaście będzie się przewijało bardzo dużo.
Bartek: No to mi nakreśliło w głowie te wszystkie cięcia, o których wspomniałeś, więc faktycznie można z różnych perspektyw różne zagadnienia pokazać. Mamy zamknięty pierwszy sposób. Jaki jest drugi sposób, który przygotowałeś?
W jaki sposób dodawanie napisów wpływa na jakość reklam?
Maciek: Drugi kluczowy sposób, który wskazują video marketerzy, to dodawanie napisów, tekstów do video reklamy, czyli nie tylko ścieżka dźwiękowa, ale również pokazywanie tego, co jest powiedziane w formie pisemnej, jest bardzo ważne i potrafi podnosić konwersję.
Bartek: Ale dlaczego dodawanie napisów do reklam jest takie ważne?
Maciek: Dodawanie napisów, tekstu do twoich materiałów video, według doniesień marketerów, którzy wydali już dziesiątki milionów na platformie TikTok Ads, wskazują, że nawet 80% wyższą konwersję mają filmiki, które mają napisy i ścieżkę tekstową do ścieżki dźwiękowej względem tych, które nie mają. Dodatkowo możemy zyskać nawet 16% do naszych wyświetleń.
Bartek: No ok, ale pamiętam, jak ja pierwszy raz dodawałem swoje napisy i myślałem jak to zrobić, to była męczarnia – szczególnie gdy robi się dużo reklam. Wydaje mi się, że może to być dosyć czasochłonne. Więc, w jaki sposób mamy to robić? Mamy to robić sami? Są jakieś narzędzia? Jak dodawać te napisy?
Maciek: Zdecydowanie korzystać z narzędzi, ponieważ one bardzo ułatwiają sprawę.Bartku, tutaj możesz się pochwalić z jakiego narzędzia my korzystamy w przypadku naszych materiałów.
Bartek: My korzystamy z Descript. To jest narzędzie, które wspiera polskie napisy, co jest bardzo istotne. Oczywiście angielskie napisy wspiera prawie każde narzędzie, natomiast jeśli chodzi o automatyczne generowanie skryptu jest to bardzo dobre rozwiązanie. Możemy gorąco polecić właśnie to narzędzie.
Maciek: I tutaj też ważne jest to, żeby skupiać się na tym, co jest istotne. Oczywiście bardzo fajnym elementem i idealnym jest to, żeby przedstawić taką transkrypcję bieżącą, zaznaczyć te słowa, które akurat mówimy. To jest ciekawe. Natomiast nie zapominajcie również o tym, że na początku i na końcu warto też umieścić jasne CTA. Czy niezależnie czy je mówicie czy nie, to w formie tekstowej dać jasno do zrozumienia, o co w twoim filmie chodzi.
Bartek: Dokładnie tak. A jeszcze mówiąc o tych dynamicznych napisach to w Descript na przykład jest taka opcja “karaoke”. Możecie wybrać typ napisów, takie jak po prostu macie w filmach na netfliksie, takie standardowe. Natomiast w różnych narzędziach można wybrać dynamiczny styl napisów i na przykład w Descript tego używamy. Jak wiecie z naszego TikToka, to styl napisów jest właśnie taki “skaczący”: zmieniające się tło, które podkreśla to, co aktualnie mówię. Wydaje mi się, że temat napisów mamy zamknięty. Maćku, przejdźmy do trzeciego sposobu. Co dla nas przygotowałeś?
Jakie korzyści daje dobre CTA?
Maciek: Jeśli mówiliśmy o napisach i tak jak wspominaliśmy, pojawiało się to już bardzo często. CTA. Call-to-action. To właśnie call-to-action jest kolejnym kluczowym sposobem, który w jasny, klarowny sposób jest w stanie podnieść konwersję.
Bartek: Czym jest to CTA i dlaczego dodanie go do reklam wideo jest tak ważne?
Maciek: CTA, czyli call-to-action, jest nawołaniem do zrobienia czegoś, zachęceniem i zmotywowaniem do działania twojego odbiorcę. Takie dodawanie krótkiego komunikatu CTA jest w stanie podnieść konwersję twoich filmów wideo nawet o 152%, według danych zbieranych przez marketerów i ich doświadczeń.
Bartek: 152%! Jeśli sprzedajesz za 10 tys., albo 100 tys. – gdy sprzedajesz za 100 tys., to masz dodatkowe 152 tys.! To jest bardzo, bardzo dużo! Natomiast powiedz, jakie są takie przykłady CTA, żeby nie wyglądało to tak lamersko, tak nachalnie, tak wiesz “no tutaj zakupy mango, proszę kup, zamów i zadzwoń 0 500 100 900”. Jak takie CTA robić?
Maciek: Osobny odcinek przedstawimy o samym robieniu i dobrych zasadach tego, jak pisać dobre CTA, natomiast w tym odcinku chciałbym was zachęcić do tego, żeby korzystać i ułatwiać sobie życie poprzez wykorzystywanie narzędzi do tworzenia CTA, zarówno tych, które są dostępne dzisiaj w świecie OpenAI i ChatGPT, czy dedykowanych rozwiązań marketerów. Natomiast zwracajcie uwagę, to ma być krótkie. Sam TikTok ogranicza możliwość do wykorzystania 100 znaków. Wykorzystajcie jakiegoś hooka, czyli słowa “darmowy”, “nowość”. Zaznaczcie to, jeżeli macie możliwość, wykorzystujcie kody rabatowe – to są takie pierwsze kluczowe uwagi, które można wskazać. Natomiast zachęcamy do tego, żeby posłuchać też osobnego odcinka o tym, jak takie CTA realizować.
Bartek: Ten osobny odcinek będziemy dosłownie dzisiaj nagrywać, więc w najbliższych tygodniach się pojawi. Nie zapomnijcie nas zasubskrybować. Maćku, ostatni sposób – czwarty. Co może nam podnieść konwersję reklamy?
Jak bardzo naturalna narracja podnosi konwersję?
Maciek: Wyobraźcie sobie, że lubimy słuchać swoich głosów. Nie wstawiajcie filmów video tylko i wyłącznie ze ścieżką dźwiękową. Nawet jeżeli jest to trendująca dzisiaj piosenka, to bardzo lubimy posłuchać tego, co inna osoba, która jest na ekranie, mówi do nas. Dlatego wykorzystujcie naturalny głos w reklamie.
Bartek: Dlaczego ten naturalny głos w reklamie video jest tak ważny?
Maciek: Ten naturalny głos, o którym mówimy i to, żeby mówić bezpośrednio do odbiorcy, według doświadczeń marketerów, którzy zjedli zęby na video marketingu, pokazuje, że jest to w stanie podnieść konwersję o 87% i nawet zwiększyć liczbę wyświetleń o kolejne 9%.
Bartek: Brzmi to dosyć sensownie. W jaki sposób nagrać ten naturalny głos lektorski? No bo jeśli nagrywamy siebie tak do kamery, na przykład zachęcamy do wejścia na nasz webinar, zapisania się na nasz webinar, to wiadomo – mówimy do kamery – jest ten nasz naturalny głos. Ale co w przypadku, gdy my nagrywamy jakiś produkt albo pokazujemy gdzie pojechać na wakacje? Jakieś takie rzeczy nieoczywiste, gdzie jest dużo różnych kadrów, jak ten głos dodać?
Maciek: Możemy pobawić się w montaż (jesteśmy po nominacjach do Oscarów, czyli okazja do zainspirowania się kategorią “montaż dźwięku”). Wykorzystaj swój głos, buduj narrację, przedstaw coś dodatkowego. Natomiast jeśli masz możliwość, to pokaż gdzieś w rogu swoją twarz. Przedstaw ten produkt osobiście, dodaj takie urywki sceny z tobą, żeby było ci łatwiej, ale tam, gdzie jest to niemożliwe, nie omieszkaj wykorzystać również często naturalnej narracji, którą bardzo lubimy na tiktoku.
Bartek: No dobra. To mamy cztery sposoby. To podsumuję Wam to, o czym Maciek mówił. Przede wszystkim dodawanie kilku zróżnicowanych scen, cięć, żeby to było dynamiczne. Nie zapomnijcie o napisach, tekście, żeby było to jeszcze bardziej angażujące, żeby one były widoczne na ekranie. Zawsze musi być CTA, czyli nawołanie do do działania. Ostatnim protipem od nas na dzisiaj jest naturalny głos w reklamie.
Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych rozmów na wybranych platformach podcastowych. Jeśli zainteresowała was nasza działalność, zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych. @fifteensecmedia. Kłaniamy się i dziękujemy! Do usłyszenia.
Maciej Miniszewski, współzałożyciel Fifteensec Media. Przygotowywał się na studia w ASP, ale chciał zostać prawnikiem po ekonomii, dlatego zrobił dwa tytuły inżyniera na politechnice. Na półce ma statuetkę najlepszego piłkarza turnieju, ale nikt nie wie, jak to zrobił.Zawodowo zamienia liczby w historie, które pomagają podejmować decyzje biznesowe. Analityk, syntetyk, z zacięciem do estetyki. Od lat znajomi mówią na niego prezes – w Fifteensec Media jedynie vice.
Bartosz Malinowski, współzałożyciel Fifteensec Media. Ma fioła na punkcie procesów i organizacji. Randki ze swoją partnerką musi zapisywać w kalendarzu, bo o nich zapomina. Emerytowany koszykarz. Teraz jego rozrywka to automatyzacja procesów, biznes i inwestowanie. W swoim życiu sprzedawał mieszkania, VR, Voiceboty, po czym przerzucił się na TikToka, aby tańczyć do telefonu. Kiedyś przypadkiem zrobił inżyniera na Politechnice Gdańskiej. Po założeniu Fifteensec Media znajomi mówią na niego król TikToka.