Tu podcast “Video Marketing dla biznesu”. Jesteś przedsiębiorcą? Zajmujesz się marketingiem lub po prostu interesują cię trendy w świecie reklam? Dowiedz się, jak wykorzystać Tik Toka i krótkie filmy w angażowaniu odbiorców. Ja nazywam się Maciek Miniszewski i razem z Bartkiem Malinowskim jesteśmy twórcami agencji Fifteensec Media. Pokażemy ci praktyczny video marketing dla twojego biznesu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób viral napędza biznesowo firmy?
  • Czy sztuczna inteligencja pomoże w prowadzeniu Twojego marketingu?
  • W jaki sposób narzędzia mogą nagrać video zamiast Ciebie?

 

ChatGPT złamał barierę 1 miliona użytkowników w 5 dni

Maciek: W dzisiejszym odcinku podcastu omówimy z Bartkiem to jak viral i viral w marketingu może pomóc biznesowo Twojej firmie, ale też z drugiej strony, jak technologia, sztuczna inteligencja może pomóc w prowadzeniu przez ciebie marketingu, w wykorzystaniu tego w kreatywności. To wszystko omówimy na słynnym przykładzie bardzo popularnego dzisiaj ChatGPT. Czym to właściwie jest?

Bartek: Czym to właściwie jest? Stajnia OpenAI, czyli firma, która stworzyła dwa bardzo popularne w ostatnich dniach, tygodniach, produkty, mianowicie ChatGPT, o którym wspomniałeś, plus DALL-E 2. To są dwa produkty właśnie tej firmy. Stali się pionierem w branży IT, ponieważ jako pierwsi w ciągu zaledwie 5 dni osiągnęli jeden milion użytkowników. Żeby dać wam skalę innych popularnych firm, ile im to zajęło. To lecąc od samej góry, Netflixowi aż 3,5 roku, Airbnb 2,5 roku, Facebookowi 10 miesięcy, iPhone z 2 miejscem po ChatGPT – 74 dni, więc można powiedzieć że ChatGPT jest najlepszy, jeśli chodzi o tą kwestię, ale czym on w ogóle jest? ChatGPT to po prostu narzędzie, które zostało wytrenowane miliardami danych, dokładnie rzecz biorąc 43 TB, i tak żeby wam przybliżyć skalę: 1 TB to milion 1 GB, więc możecie sobie pomyśleć jak dużo danych zostało wykorzystanych do tego, żeby ten czat wytrenować.

Maciek: I rzeczywiście tam wrzucali wiedzę książkową nawet, bo to była kwestia tego, że przygotowanie, liczba parametrów tam wykorzystywanych nie obejmowała tylko jakichś prostych przykładów banalnych, ale rzeczywiście dużo wiedzy.

Bartek: Tak, oni wykorzystali i wiedzę książkową i wiedzę, taką wiecie, z Wikipedii. Naprawdę, jeśli wejdziecie do tego narzędzia, to możecie dosłownie zapytać się o wszystko i z dużym prawdopodobieństwem uzyskacie jakąś sensowną odpowiedź. To jest właśnie ta sztuczna inteligencja, te uczenie maszynowe, które zebrało te dane i zostało wytrenowane na podstawie tej wiedzy, która została wpompowana w to narzędzie, więc to jest czat, który pozwala po prostu na dyskusję z algorytmem, z tą sztuczną inteligencją, na wymianę wiadomości. Później powiemy, jak można to wykorzystać pod kątem kreatywności i pod kątem samego video marketingu i tworzenia treści. Więc to jest jedna jedna sprawa. Tych parametrów, które były ćwiczone w tym w ChatGPT było blisko 200 miliardów i żeby podać wam skalę to versus inne takiego typu algorytmy, które wcześniej były tworzone jakiś czas temu, to one wykorzystywały dziesiątki miliardów takich parametrów, więc może zobaczyć, że w OpenAI zwielokrotnili liczbę elementów, które były analizowane przez te algorytmy, dzięki czemu teraz naprawdę można z tym algorytmem porozmawiać jak z człowiekiem i te odpowiedzi, które są zwracane, są naprawdę sensowne. Żeby się nie nie rozwodzić, to jest też inny, popularny produkt, który również jest wytrenowany jako sztuczna inteligencja, natomiast generuje obrazy. Nie zwraca wam tekstu, tylko możecie zadać na przykład, nie wiem, “żółwia, który pływa w oceanie trzymając siekierę” i dostaniecie dosłownie to, o co pytaliście. Więc to są dwa produkty, które stały się bardzo popularne z tej stadniny OpenAI.

Zobacz naszą ofertę adsów na TikToku!

Viralowe zasięgi rozwiązań IT

Maciek: To jest niesamowite, jak szybko doszło to do ludzi, jak w bardzo wielu środowiskach mówiło się o tych rozwiązaniach, nie tylko informatycznych, nie tylko na każdym medium społecznościowym, czy to na Twitterze, czy na Facebooku, czy właśnie na TikToku, o którym często wspominamy. Na TikToku tych materiałów było mnóstwo. Z tego, co sprawdziłem (to jest stan na 5 stycznia 2023 roku) to liczba wyświetleń #chatgpt sięgała 463 milionów. W tak krótkim czasie jest to bardzo dobry wynik. Z tego co widzę z notatek #openai to kolejne 255 milionów, a #GPT3 43 miliony.

Bartek: Chciałbym zaznaczyć, że my dzisiaj, tj. 5 stycznia, czytaliśmy te dane, natomiast tydzień temu, jak ja przed Sylwestrem sprawdzałem te dane, to było to 50 milionów mniej w przypadku #openai i o 10 milionów mniej jeśli chodzi o samo #gpt3, więc to również rośnie bardzo szybko.

Maciek: Podobnie jak zwielokrotni liczbę parametrów, które przeszkolili, które wykorzystywali do tego, żeby poprawić swój produkt, tak również tak viralowo, szybko wzrastała ich popularność. Tutaj jest też ciekawy wątek, bo oni już zapowiedzieli, że powstanie kolejne GPT4 i on ma być 500 razy skuteczniejszy niż GPT3, więc no… Poprzeczkę stawiają sobie bardzo wysoko, natomiast poprawiają nie bez przyczyny. Ja będąc bardziej zdystansowany od Bartka do technologii sztucznej inteligencji wprowadzanych na rynek, nie widzę tutaj jeszcze rewolucji, ponieważ są to rzeczy, o których już dawno myśleliśmy, a często rewolucją jest coś, co na co nigdy byśmy nie wpadli. Natomiast jest też parę wad, na które chcielibyśmy was uczulić.

Bartek: Pewnie duża część rynku się z tobą nie zgodzi, natomiast kontynuuj.

Maciek: Jeśli chodzi o samą formę poszczególnych wad. Jeżeli byście sprawdzali logikę i myślenie logiczne, proste zadania, to tutaj może ChatGPT jeszcze nie podołać w takim myśleniu czysto matematyczno-logicznym. Jeżeli chcielibyście, żeby napisał za Was pracę naukową, czy też pracę do szkoły, uważajcie na źródła, ponieważ często potrafi wymyśleć źródła, które niekoniecznie istnieją. Sprawdzajcie też linki, bo mogą one być do stron, które również nie są do znalezienia, ale to jest tylko przykład paru wad. To narzędzie, jeżeli chce się je dobrze wykorzystać, to można wykorzystać w niesamowity sposób. Bartek bardzo fajnie powiedział przed tym, jak weszliśmy na antenę naszego podcastu: “kreatywność miała być ostatnim bastionem, a jest właściwie czymś pierwszym, co sztuczna inteligencja  ruszyła” i rzeczywiście jest to narzędzie, które może wam pomóc w ustrukturyzowaniu wiedzy, w wymyślaniu rzeczy i w przekładaniu tego na copywriting, na video marketing i tak dalej.

 

Copywriting od sztucznej inteligencji nie zawodzi

Bartek: Dalej, myślę, że jeśli chodzi o wady, to ta poprzeczka, o której wspomniałeś, to nawet widziałem ostatnio wywiad z CEO OpenAI i on sam wspomniał, że bardzo mu miło, że jest taki hype i wszyscy się tak zachwycają tym produktem. Natomiast on sam widzi bardzo dużo jeszcze rzeczy do poprawki błędów, więc też są świadomi, nie spoczywają na laurach. Natomiast jeśli chodzi o tą kreatywność, to też właśnie jak rozmawialiśmy, to ja się z tego śmieje, bo jeśli chodzi o produkcję, jeśli chodzi o takie powtarzalne zadania, no to myślę, że nikogo nie zdziwię i wszyscy raczej są tego świadomi, że takie powtarzane zadania w perspektywie kilku lat czy kilkunastu, a kilkudziesięciu już w ogóle, no po prostu znikną, zostaną zastąpione. Będziemy jakoś się rozwijać i inaczej pracować. Natomiast, jeśli chodzi o kreatywność, to zawsze ona była stawiana na tym miejscu, gdzie po prostu jest to takie bardzo ludzkie. A co się okazuje? Bardzo wiele zastosowań właśnie, czy głównie tego GPT3, to jest inspiracja, to jest stworzenie bardzo powtarzalnych nagłówków, przykładowo do wideo. Jeśli myślicie o stworzeniu clickbaitowych nagłówkach, czy to do YouTuba, czy do TikToka, czy gdziekolwiek indziej, no to bardzo dużo już tych clickbaitowych nagłówków zostało stworzonych przez sztuczną inteligencję. Biorąc pod uwagę to, że ten algorytm uczy się na podstawie dostępnych już danych, to możecie sobie wyobrazić, że jeśli poprosicie o 5 dobrych nagłówków na filmik na TikToku, albo na jakiś temat, który chcieliby wasi odbiorcy, którzy powiedzmy są w branży beauty, posłuchać, to takich 5-10 nagłówków ChatGPT3 po prostu wypluje. Dzięki temu jesteście w stanie być bardziej efektywni. Szybciej jesteście w stanie to tworzyć. Jeśli nie macie weny, to z pomocą przychodzą właśnie takie algorytmy i to jest jeden z elementów, gdzie możecie po prostu to wykorzystać, jako tworzenie takich nagłówków.

Maciek: Częstym problemem jest też tworzenie call-to-action (CTA), przycisków, które mają wywołać zachętę u odbiorców. Zmieszczenie czegoś na małym przycisku często jest bardzo ciężkie. A tutaj znowu ChatGPT przychodzi z pomocą i może wam dać niesamowite rezultaty – wymyślić coś nietuzinkowego. Nie tyle właśnie jakieś powtarzalne “Subskrybujcie”, “Zostańcie z nami”, “Przejdź dalej” i tak bym mógł wymieniać… ale właśnie coś nowego, na co moglibyście sami nie wpaść.

 

Sztuczna inteligencja tworzy świetne video

Bartek: I to jest dobre, że możecie z tym czatem porozmawiać, poprosić o parafrazę, poprosić o coś innego możecie, uszczegółowić, więc naprawdę – zalogujcie się. Bawcie się. Nie jest to współpraca jakkolwiek sponsorowana, po prostu nam się to narzędzie podoba, więc zachęcamy, żebyście się pobawili. W ogóle nagłówki do filmików na YouTubie, czy TikToku to jest takie, można powiedzieć, przedszkole, ponieważ ostatnio widziałem świetny filmik na YouTube zrealizowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia całego wideo bez nagrania jakiejkolwiek sekundy z własną twarzą, czy nawet włączeniem kamery. Jesteście w stanie poprosić ChatGPT o to, żeby napisał wam scenariusz filmiku na YouTube, czy na TikToka – na przykład o kryzysie ekonomicznym w 2008 roku. On z książek ma tą wiedzę, wie kiedy co się wydarzyło, jakie były skutki i tak dalej. Jesteście w stanie poprosić na przykład o 500 znaków, 1000 znaków, 5000 znaków tekstu i ChatGPT wypluje dosłownie taki scenariusz dosłownie w parę sekund. I dzięki temu jesteście w stanie potem wykorzystać narzędzia takie jak Canva czy czy Vid, które są w stanie stworzyć bez żadnego wideo nagranego przez was, wideo stworzone ze stockowych materiałów. plus na przykład “text to speach” – taka technologia, do której po prostu wrzucasz tekst, który ChatGPT ci wygenerował i lektor go czyta na zasadzie syntezatora mowy, które teraz są coraz lepsze. Dzięki temu jesteście w stanie, tak naprawdę od zera, bez nagrania czegokolwiek, mieć wideo, które jest naprawdę sensowne z sensownym scenariuszem, który możecie sobie zaprojektować właśnie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Maciek: Tutaj taka jedyna uwaga z mojej strony – wiadomo, że nie zejdziecie przy tym narzędziu do wielkiego poziomu szczegółowości. Jeżeli już chcecie pokazać wiedzę ekspercką, to pokażcie ją sami. Natomiast tworzenie bardzo dużej ilości kontentu i na takim stopniu ogólnym – tutaj ChatGPT jest nie do pobicia w tym kontekście. Tak więc jeszcze raz – będzie to prosta analiza. Będą to informacje do 2021 roku. Z tego co kojarzę, jeżeli będziecie pytali o bieżące wydarzenia, możecie mu kazać, wymyśleć daną sytuację. Przypominam sobie, jak właśnie chciałem wykorzystać jego wiedzę i pomysły na zasadzie bieżących wydarzeń. Powiedział, że jeszcze nie ma takiej wiedzy z tego roku. Kazałem mu sobie wyobrazić sytuację, w jakiej dzisiaj świat się przedstawia i nagle się okazało, że jest w stanie sobie super poradzić. I takich wiele elementów i ciekawostek, jak wykorzystać i ominąć pewne ułomności narzędzia ChatGPT, było pokazywanych na TikToku, dzięki czemu stał się viralem.

Bartek: Natomiast, chciałbym Cię Maćku rozczarować. Ale będziesz będziesz zachwycony tą informacją, że już są wtyczki do GPT, żeby połączyć go z Google i wtedy możesz wrzucić bieżące dane z 2022 roku przez Google w konkretnym języku, więc nawet takie rzeczy są po prostu już rozwiązywane. A jeśli chcecie więcej ciekawostek pod kątem samego ChatGPT – no bo ten podcast nie jest o o sztucznej inteligencji i automatyzacji samej w sobie – obejrzyjcie świetny kanał na TikToku: AI explains AI. Ten kanał ma pół miliona obserwujących i tam bez udziału człowieka… ani minuta nie jest tam nagrana przez człowieka. Wszystko jest wygenerowane. Jeśli chodzi o awatara – przez synthesis (i o to jest kolejne narzędzie, które wam polecamy, jeśli nie chcecie w swojej firmie tworzyć treści ze swoją twarzą, albo nie macie takiej osoby, która chciałaby nagrywać, to możecie nawet skorzystać z takiego awatara, jako waszego przedstawiciela). Tam na tym kanale AI explains AI, oni mówią o ciekawostkach właśnie technologicznych w sposób zaprojektowany w 100% przez sztuczną inteligencję. Bardzo, bardzo ciekawy kontent.

Maciek: Tak więc widzimy, że wykorzystania rozwiązań nie tylko od OpenAI, ale ogólnie technologicznych, może być przydatne również w tworzeniu video marketingu. Właściwie całość możecie zrobić bez udziału własnego, bez własnej kreatywności nawet i i jeżeli macie po prostu jakiś pomysł na kanał, macie pomysł ogólny na temat resztę może za was zrobić sztuczna inteligencja.

Bartek: A jeśli chodzi o same technologie pod kątem viralu, to właśnie wykorzystując to narzędzie GPT jest już mnóstwo tutoriali na zasadzie “5 sposobów na to jak wykorzystać AI w swoim biznesie”, albo “3 sztuczki, o których nie wiedziałaś/eś, jak można skorzystać z kreatywności GPT” i tak dalej. Więc jakby samo dobre narzędzie nakręca tą całą spiralę viralowości. Takie firmy przykładowo jak Zapier czy Make – o Zapierze już mówiliśmy na łamach tego podcastu, Make to jest konkurencyjne narzędzia – jeśli chodzi o te narzędzia typu “low-code-no-code’, czyli takie, które nie wymagają programowania, gdzie masz sobie zaprojektować integrację i automatyzację, to one już są spięte z OpenAI, z tym czatem, więc to też pokazuje, że inne firmy, które są w tej branży technologicznej, podpinają się pod ten viral, który towarzyszy teraz tej firmie. Więc jak najbardziej, jeśli chodzi o ten o ten hype, który jest wykorzystany w mediach społecznościowych, jest to biznesowo bardzo duża wartość dla tej firmy.

Maciek: Tak więc widzicie 2 ścieżki. Po pierwsze. Viral sam sobie jest w stanie w błyskawiczny sposób zwiększyć popularność twojej marki, twoich rozwiązań i tym samym napędzić twój rynek. Tak jak Bartek wspomniał, skoro dzisiaj, dzięki wtyczkom można wrzucać też dane bieżące, jak bardzo uprości im to sprawę, ponieważ nie będą musieli wrzucać tego sami. Tak więc viral, może stanowić podstawę do potęgi Twojej firmy, a z drugiej strony wykorzystanie technologii i sztucznej inteligencji jest w samym nawet video marketingu, tworzeniu kontentu niezwykle pomocne: od budowania scenariusza po zrobienia call-to-action, przez wykorzystanie awatara, syntezatora mowy i stworzenia całego ostatecznego projektu, kreacji, puszczenia tego dalej. To wszystko możecie dzisiaj zrobić dzięki OpenAI.

Bartek: Więc nie możecie zostawać z tyłu. Śledźcie technologie, korzystajcie z video marketingu i róbcie virale. Życzymy wam takich virali, jak OpenAi i ChatGPT.

Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych rozmów na wybranych platformach podcastowych i sprawdzenia naszej oferty kampanii na TikToku. Jeśli zainteresowała was nasza działalność, zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych. @fifteensecmedia. Kłaniamy się i dziękujemy! Do usłyszenia.

 

Maciej Miniszewski, współzałożyciel Fifteensec Media. Przygotowywał się na studia w ASP, ale chciał zostać prawnikiem po ekonomii, dlatego zrobił dwa tytuły inżyniera na politechnice. Na półce ma statuetkę najlepszego piłkarza turnieju, ale nikt nie wie, jak to zrobił.Zawodowo zamienia liczby w historie, które pomagają podejmować decyzje biznesowe. Analityk, syntetyk, z zacięciem do estetyki. Od lat znajomi mówią na niego prezes – w Fifteensec Media jedynie vice.

Bartosz Malinowski, współzałożyciel Fifteensec Media. Ma fioła na punkcie procesów i organizacji. Randki ze swoją partnerką musi zapisywać w kalendarzu, bo o nich zapomina. Emerytowany koszykarz. Teraz jego rozrywka to automatyzacja procesów, biznes i inwestowanie. W swoim życiu sprzedawał mieszkania, VR, Voiceboty, po czym przerzucił się na TikToka, aby tańczyć do telefonu. Kiedyś przypadkiem zrobił inżyniera na Politechnice Gdańskiej. Po założeniu Fifteensec Media znajomi mówią na niego król TikToka.