Tu podcast “Video Marketing dla biznesu”. Jesteś przedsiębiorcą? Zajmujesz się marketingiem lub po prostu interesują cię trendy w świecie reklam? Dowiedz się, jak wykorzystać Tik Toka i krótkie filmy w angażowaniu odbiorców. Ja nazywam się Maciek Miniszewski i razem z Bartkiem Malinowskim jesteśmy twórcami agencji Fifteensec Media. Pokażemy ci praktyczny video marketing dla twojego biznesu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie treści tworzyć, aby móc je łatwo redystrybuować?
- Jak mogę wykorzystać treści audio na TikToku?
- Jakie wypowiedzi z podcastów i webinarów wybrać na TikToka?
Jakie treści tworzyć, aby móc je łatwo redystrybuować?
Maciek: Dzisiejszym odcinkiem rozpoczniemy krótką serię porad i wskazówek dla efektywnego tworzenia treści na TikToku. Sami w Fifteensec Media, zastanawialiśmy się – ze względu na dużą liczbę mediów, na które trzeba tworzyć kontent, zarówno na Facebooka, na Instagrama, na TikToka, na YouTuba – zastanawialiśmy się, jak robić to w sposób efektywny czasowo. Mieliśmy problem z tym, że tworzenie kontentu było bardzo czasochłonne.
Bartek: I z pomocą przychodzi redystrybucja treści. Myślę, że wielu z was znana. Nawet stworzymy osobny odcinek w tej serii o automatyzacji tego procesu, jak my to robimy, żeby zajmowało jak najmniej czasu i właśnie o tej redystrybucji treści i treściach, które są najlepsze do tego dzisiaj pomówimy.
Maciek: Więc w dużym skrócie dzisiaj w krótkiej formie przedstawimy wam pomysły na to, jak wykorzystać treści do tego, żeby je potem umieścić na TikToku i pierwsza na myśl przychodzi mi taka sytuacja. Wyobraźmy sobie, że jestem przedsiębiorcą, Maćkiem Malinowskim. Prowadzę biznes i tworzę długie treści audiowizualne. Tworzyłem kiedyś film na youtuba. Dotyczyły one na przykład przeglądu samochodów i tak dalej – jest to biznes związany z mechaniką samochodową. Jakie treści tworzyć, aby móc je łatwo redystrybuować?
Bartek: Możesz tworzyć webinary, które w bardzo prosty sposób możesz pociąć. Bo skoro i tak masz treść wideo, możesz je po prostu skrócić na kawałki, które są interesujące dla odbiorców i masz zrobione dwie pieczenie na jednym ogniu. Oprócz tego jesteś w stanie zrobić transkrypcję, którą możesz wykorzystać jako wpis blogowy, albo post na media społecznościowe.
Jak mogę wykorzystać treści audio na TikToku?
Maciek: Ok, to była super wartość dodana, natomiast zastanówmy się. Kiedy na przykład jestem analitykiem. Pracuję w jakimś instytucie, często udzielam się w mediach, w telewizji, w radiu, skupmy się na pracy w radiu. Jestem uczestnikiem audycji radiowych, podcastów. Pracuję swoim głosem, natomiast nie dostaje w zamian treści wideo i wydaje się, że nie jest możliwe, żeby takie coś wykorzystać na TikToku. Powiedz mi Bartek, jak mogę wykorzystać treści audio na TikToku?
Bartek: Do treści audio możesz dodać wideo stockowe. Na TikToku jest wiele treści, których główną wartością jest audio. Gdy przykładowo mówisz o kryzysie ekonomicznym, możesz pokazać spadające słupki na giełdzie i nie potrzebujesz do tego swojej twarzy. Jesteś po prostu w stanie skleić dopasowane kawałki wideo stockowego. Dodając dynamiczne napisy, które wirują na ekranie, to wideo nabiera dynamiki. Dzięki temu samo wartościowe audio w połączeniu z takim wideo daje gotową treść na TikToka, Reelsy lub Shorty.
Zobacz naszą ofertę adsów na TikToku!
Jakie wypowiedzi z podcastów i webinarów wybrać na TikToka?
Maciek: Ok, czyli jestem w stanie wykorzystać zarówno treści w postaci webinarów, które tworzę, zarówno wykorzystać podcasty, jeżeli w takowych biorę udział, ale teraz wyobraźmy sobie taką sytuację. Mam problemy z takim krótkim, spójnym wypowiadaniem się, ponieważ oczekuje się ode mnie, że na przykład moja wypowiedź ma trwać 5, 10, 15 minut. Mam czas na to, żeby bardzo szeroko ująć temat. Więc wydaje mi się, że na TikToka to się nie zmieści, że tam nie będzie przestrzeni na to, żeby w tak krótkim czasie wyciągnąć coś z tego, co ja stworzyłem. To by było znowu czasochłonne znaleźć dobry fragment, pociąć go i wykorzystać, zgodnie z tym, jak to wspomniałeś. Powiedz mi, jakie wypowiedzi z podcastów i webinarów wybrać na TikToka?
Bartek: Jest sprawdzony sposób wypowiedzi, który bardzo dobrze sprawdza się na TikToku, a mianowicie: hook, wartość i CTA. Wypowiadaj się w takiej formie, aby na początku była jakaś zajawka dla słuchacza, która go zainteresuje, coś z jego branży, albo jakiś jego problem. Później dajesz rozwiązanie tego problemu, albo po prostu wartość i robisz krótkie podsumowanie wypowiedzi, które jest nawoływaniem do działania – tym, co ma teraz odbiorca zrobić, jakiś następny krok, albo po prostu zachęcenie do czegoś.
Maciek: Gdybyś mógł rozszerzyć nazwę “hook”. To jest taki haczyk, na którym mamy kogoś złapać?
Bartek: Dokładnie tak. Hook, głównie na TikToku, jest opisywany jako trzy pierwsze sekundy, które mają złapać uwagę, atencję słuchacza czy widza. Bardzo często takimi hookami są “3 sposoby na to, jak rozwiążesz XYZ”, albo “Jeśli prowadzisz firmy XYZ, to możesz zrobić ABC”. Takie bardzo krótkie teksty w formie nagłówków w artykułach. Możecie sobie to tak porównać, gdy szukacie czegoś, widzicie artykuły blogowe. Macie “X sposobów na 10 problemów”, “5 narzędzi na coś”. To to są właśnie takie clickbaitowe rzeczy, które bardzo dobrze sprawdzają się do przykucia uwagi, bo gdy skontrolujemy jakiekolwiek medium, no to właśnie nasz mózg zatrzymuje się na tych rzeczach, które przede wszystkim rozwiązują jakiś nasz problem. Wyobraźcie sobie, że chcecie trafiać do grupy docelowej, powiedzmy młodych matek z dzieckiem, i mówicie o ich konkretnym problemie i o trzech rozwiązaniach, które pomogą z tym, z czym dane kobiety borykają się na co dzień. Przykładowo: “Jakie wybrać ubrania dla dzieci?”, albo “Jakie jedzenie wybrać?”. Jeśli coś takiego przekujecie w ten hook, czyli w takie przykucie uwagi, to jest to dobry start, od którego warto zacząć swoje wideo, albo audio.
O czym mówiliśmy w obecnym odcinku?
Maciek: Gwoli podsumowania, możemy powiedzieć, że takim hookiem w przypadku naszych dzisiejszych trzech porad to “3 sposoby na redystrybucję treści na TikToku”. Mam rację?
Bartek: Dokładnie tak i mam nadzieję, że właśnie dla tego nas słuchacie.
Maciek: Podsumowując, dowiedzieliśmy się dzisiaj, w jaki sposób i jakie treści tworzyć po to, aby móc je łatwo redystrybuować. Była mowa o webinarach, o treściach wideo, że można je pociąć. Próbowałem zagiąć Bartka pytaniem o audio. Czy audio da się wykorzystać na TikToku, który jest przecież taką formą typowo wideo? Otóż da się, tak więc audio również można redystrybuować wykorzystując do tego wideo stockowe czy dynamiczne napisy. I to, co spina to wszystko, to jest sposób, w jaki wy przedstawiacie treść. Jeżeli będziecie pamiętali, żeby w każdej podanej treści, którą tworzycie, zachowywać podstawową zasadę, którą Bartek wspominał, czyli “hook, wartość i call-to-action”, wtedy będziecie w łatwy sposób mogli wycinać poszczególne fragmenty, redystrybuować je dalej i czerpać korzyści bez niepotrzebnego, czasochłonnego tworzenia nowego contentu.
Bartek: Idźcie i redystrybuujcie! Wszystkiego dobrego!
Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych rozmów na wybranych platformach podcastowych i sprawdzenia naszej oferty kampanii na TikToku. Jeśli zainteresowała was nasza działalność, zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych. @fifteensecmedia. Kłaniamy się i dziękujemy! Do usłyszenia.
Maciej Miniszewski, współzałożyciel Fifteensec Media. Przygotowywał się na studia w ASP, ale chciał zostać prawnikiem po ekonomii, dlatego zrobił dwa tytuły inżyniera na politechnice. Na półce ma statuetkę najlepszego piłkarza turnieju, ale nikt nie wie, jak to zrobił.Zawodowo zamienia liczby w historie, które pomagają podejmować decyzje biznesowe. Analityk, syntetyk, z zacięciem do estetyki. Od lat znajomi mówią na niego prezes – w Fifteensec Media jedynie vice.
Bartosz Malinowski, współzałożyciel Fifteensec Media. Ma fioła na punkcie procesów i organizacji. Randki ze swoją partnerką musi zapisywać w kalendarzu, bo o nich zapomina. Emerytowany koszykarz. Teraz jego rozrywka to automatyzacja procesów, biznes i inwestowanie. W swoim życiu sprzedawał mieszkania, VR, Voiceboty, po czym przerzucił się na TikToka, aby tańczyć do telefonu. Kiedyś przypadkiem zrobił inżyniera na Politechnice Gdańskiej. Po założeniu Fifteensec Media znajomi mówią na niego król TikToka.