Tu podcast “Video Marketing dla biznesu”. Jesteś przedsiębiorcą? Zajmujesz się marketingiem lub po prostu interesują cię trendy w świecie reklam? Dowiedz się, jak wykorzystać Tik Toka i krótkie filmy w angażowaniu odbiorców. Ja nazywam się Maciek Miniszewski i razem z Bartkiem Malinowskim jesteśmy twórcami agencji Fifteensec Media. Pokażemy ci praktyczny video marketing dla twojego biznesu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto korzystać z TikToka?
  • Jak poruszać się po TikToku?
  • W jaki sposób oglądanie TikToków pomoże Ci w biznesie?

 

Dlaczego warto korzystać z TikToka?

Maciek: W Internecie, co ciekawe, jest bardzo mało materiałów o tym, jak użytkować TikToka, a niekoniecznie o tym, jak tworzyć TikToka. Dlatego postanowiliśmy dzisiaj przeprowadzić was przez meandry tego, jak poruszać się po świecie tej aplikacji, platformy, więc jeśli rozpocząłeś przygodę z TikTokiem, ale się zraziłeś albo uważasz, że algorytm TikToka nie jest taki wspaniały, jak wszyscy o tym mówią lub też po prostu uważasz, że TikTok nie jest dla ciebie, to zostań z nami przez te parę minut i postaramy się pokazać, że może być inaczej.

Bartek: Udowodnimy, że nasza technika działa, bo została ona sprawdzona i jeśli jeszcze nie masz TikToka i nie chcesz się zrazić, to rekomendujemy, żebyś w taki sposób, jaki przedstawimy, dokładnie to zrobił.

Maciek: Dlaczego powinno się zainstalować TikToka?

Bartek: Przede wszystkim jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji ostatnich lat. Rośnie jak szalona, ma miliardy użytkowników, więc tak naprawdę można powiedzieć – niektórzy się z tym nie zgadzają, natomiast moim zdaniem – zagościła już w gronie tych największych, w platformach społecznościowych, tych największych technologicznych firmach światowych. Bądź co bądź, już mamy, głównie ze USA czy z rynków rozwiniętych dane, że również jest tam dużo biznesu, jest dużo sprzedaży. Są oczywiście ogromne wyświetlenia, więc jeśli prowadzisz jakikolwiek biznes i chcesz być w Internecie, to uważam, że tak, jak myślisz o YouTubie, Facebooku, Instagramie, jakichkolwiek mediach i chcesz to dywersyfikować. No to również TikTok jest czymś na co powinieneś zwrócić uwagę.

Maciek: Zachęcamy tym samym, jeżeli uważasz dalej, że na TikToku są same dzieci do przesłuchania naszego ostatniego odcinka, w którym pokazujemy 3 dowody, że niekoniecznie jest to prawda. I tak jak Bartek wskazał, że jest tam już obecny biznes, jest obecne mnóstwo eksperckich treści. Dzisiejszą wiedzę przedstawimy w aspekcie użytkowania prywatnego TikToka, na własny użytek i dla rozrywki, a ja też postaram się wrzucić parę ciekawostek i uwag, jak można z perspektywy biznesowej użytkować TikToka.

Bartek: Natomiast, żeby też dobrze wybrzmiało: perspektywa prywatna może być bardzo różna, ponieważ nie mówimy tylko o znalezieniu świetnych miejsc na wakacje. Natomiast ja w ostatnich tygodniach miesiącach bardzo rozszerzyłem moją kolekcję zapisanych TikToków odnośnie automatyzacji i sztucznej inteligencji, głównie za sprawą hype’u, jaki wywołał OpneAI i ChatGPT, o którym też na łamach tego podcastu mówiliśmy, więc de facto, te cele prywatne również mogą być bardzo mocno edukacyjne, bo naprawdę jest wiele ekspertów, którzy przestawiają świetne narzędzia, do których wideo można po prostu sobie potem wrócić, więc to też są cele prywatne.

Zobacz naszą ofertę adsów na TikToku!

Jak wygląda aplikacja TikTok?

Maciek: Dokładnie. Teraz, żeby wam to usystematyzować od początku. Może trochę różnicy pomiędzy sekcją “Dla ciebie” (ang. “For you”), a “Odkrywaj” (ang. “Discover”). Bartku, czy rzeczywiście ty z tego korzystasz? Bo nie wszyscy właśnie szukają różnic. Jeżeli założycie aplikację, wejdziecie w tę aplikację, ona od razu przerzuca was do zakładki “Dla ciebie” i często możesz nie dać temu wystarczającego czasu, żeby algorytm nauczył się twoich zamiłowań, bo możesz dostawać mnóstwo różnego kontentu, dotyczącego świata podróży, jedzenia, biznesu, automatyzacji i tak dalej. Możesz mieć wrażenie, że te materiały nie są dla ciebie, ale nie tylko zakładka “Dla ciebie” istnieje.

Bartek: Żeby to wybrzmiało, “Dla ciebie” to jest zakładka, w której treści są rekomendowane tak domyślnie, czyli analogicznie, gdy wchodzicie na Netflixa, to tam macie jakieś rekomendacje. Tam jak jest jakiś wyhajpowany serial, tak jak na przykład było ze “Squid Games” albo “La Casa de Papel”, hiszpański “Dom z papieru”. To wszędzie praktycznie było rekomendowane, no bo z dużym prawdopodobieństwem wszędzie o tym słyszycie, więc będziecie chcieli to obejrzeć. Takie algorytmy rekomendacji stosuje TikTok i inne platformy takie, jak właśnie Facebook czy Instagram, które od samego początku raczej wyznawały zasadę, że to co ty zaobserwowałeś, kliknąłeś “Lubię to”, to dopiero wtedy ci to pokazywali, to teraz coraz więcej jest ruchów takich, żeby właśnie te algorytmy rekomendacji stawiać. Dlatego też to, co macie, gdy na samym początku zainstalujemy aplikację, może was zrazić, bo widzicie tam jakieś śmieszne koty, jakieś głupie filmiki. Gdy na samym początku na TikToku było głównie wiele takich treści, takich wiecie rozrywkowych stricte pod kątem life style’u, to ludzie spędzali w aplikacji 10-15 minut. Nawet ja, powiem wam, parę lat temu, gdy ściągnąłem aplikację, stwierdziłem, że jest to sieczka dla głowy. Bo tam były same głupkowate treści. Natomiast to jest właśnie coś, co chcemy wam wspomnieć – nie musi tak być. To, co zaraz przedstawimy, jak po ściągnięciu aplikacji, powinniście się zachować, żeby nauczyć ten algorytm, co ma wam rekomendować i pozwolić mu, żeby dopasował te treści. To jest właśnie ta technika, o której chcemy powiedzieć.

 

W jaki sposób poruszać się po TikToku?

Maciek: W sekcji “Discover”, czyli “Odkryj” możecie wyszukiwać czegoś dokładnie, czego oczekujecie po TikToku. Tutaj pojawia się pierwszy wątek – hasztagi. Hasztagi są niezwykle istotne. Hasztagi niezwykle skutecznie działają w świecie TikToka. Po hasztagach jesteście w stanie znaleźć mnóstwo treści i dopasować je do siebie. Dając tutaj przykład: wspominaliśmy również na łamach któregoś podcastu o branżach, które są obecne na TikToku – między innymi o rolnictwie. Jeżeli kogoś interesują tematy rolnicze i wpisze #rolnik, wpisze #kombajn, może dostać konkretny materiał, który o tym opowiada, a tym samym algorytm już powoli uczy się, co ciebie interesuje.

Bartek: Żeby nie okrywać tego tajemnicą wielką, bo teraz wszystko co jest z dopiskiem sztuczna inteligencja to kosztuje 10 razy drożej i wszyscy teraz tego używają i wydaje mi się, że mało kto mówi o tym takim przystępnym językiem. Jeśli chodzi o te algorytmy rekomendacji, to one oczywiście są zbudowane w różny sposób, natomiast jeśli chodzi o TikToka, to z największym prawdopodobieństwem (bo nikt nie wie dokładnie, jak ten algorytm jest zbudowany) większość rynku mówi, że jest bardzo dobry w stosunku do innych algorytmów innych mediów społecznościowych. To jest jedna sprawa, dlatego, że to jest kolejna hipoteza, żeby algorytmy były dobre, potrzebują dużo danych, a TikTok jest z Azji, gdzie jest bardzo dużo ludzi, więc też dużo danych. To jest jakby jedna z hipotez, natomiast jeśli chodzi o naukę tego algorytmu, to jeśli wyszukacie właśnie po hasztagach rolniczych, wakacyjnych, albo właśnie w moim przypadku tematów o automatyzacji, czy kryptowalutach, o nieruchomościach, o inwestycjach, to możecie robić to na 3 sposoby: 

1. Przede wszystkim, samo wyszukanie to już będzie informacja dla algorytmu, że szukacie czegoś takiego, ale… 

2. 2 sprawa i to jest najważniejsze, żeby obejrzeć do końca video, które was interesują albo na przykład po 2-3 razy, bo wtedy dajecie informacje algorytmowi, że “Słuchajcie, to wideo o nieruchomościach, jak zrobić flipa w Warszawie, jest fajne, no bo obejrzałem je 2 razy”. 

3. Kolejny element to jest skomentowanie tego lub danie serduszka, czyli po prostu interakcja. Tym samym możecie również to udostępnić komuś, możecie to zapisać, tak jak ja zapisuję sobie przykładowe narzędzia do automatyzacji czy właśnie tematy związane ze sztuczną inteligencją do mojej listy. Tak samo, jak zapisujecie rzeczy na YouTubie czy LinkedInie, czy Facebooku jakieś posty, tak samo możecie zrobić na TikToku i te wszystkie elementy pozwalają zrozumieć algorytmowi to, że wy jesteście zainteresowani treścią X lub Y, dzięki czemu w następnych transakcjach, jak wejdziecie w aplikacje to będzie bardziej wiedział i będzie bardziej skłonny podpowiedzieć wam o nieruchomościach w Warszawie niż o tańczącym kocie.

Maciek: I tym samym będziecie tworzyli manualnie swoją prywatną bańkę z elementami, które was najbardziej interesują. I tutaj taka porada jeszcze dodatkowa ekstra. Jeżeli oddacie komuś TikToka, żeby przez chwilę sobie poscrollował wasz materiał, prawdopodobnie – jeżeli ma odmienne zainteresowania – bardzo szybko wam ten algorytm może się zepsuć. To co budowaliście poprzez zapisywane filmiki i tak dalej i kiedy już w sekcji “Dla ciebie” proponowanej, rekomendowanej przez TikToka macie kontent, który tylko was interesuje, to uważajcie, żeby tego sobie aż tak bardzo nie zepsuć i w drugą stronę… 

Bartek: Nie demonizujmy, Maćku, nie demonizujmy. Fakt faktem, można zmienić preferencje i jedna z moich znajomych na przykład się śmiała, że po przeglądaniu jakichś tam pierdół, jak już właśnie miała powiedzmy nauczony ten algorytm i TikTok wiedział co ona lubi, kiedy miała humor na jakieś pierdoły, to się pozmieniało. Ale obejrzała znowu parę filmików, zrobiła parę lajków i już tam było lepiej, więc fakt faktem, że można ten manewrować, natomiast to też nie jest tak, że jak dacie komuś na 10 minut telefon, to po prostu musicie wszystko robić od zera.

Maciek: W tym wszystkim jest też właśnie plus, o którym chciałem zacząć. Czyli jeżeli wejdziecie w nowy zakres zainteresowań, jeżeli coś nowego was pociąga, to to nie jest tak, że wasz algorytm nagle nie poda wam nowej treści, że on będzie taki stały i jak już doszliście do momentu, że macie automatyzację, to już do końca będziecie mieli tylko automatyzację. Możecie algorytmem manewrować i on będzie się dostosowywał do was stosunkowo bardzo szybko i tak jak mówi o tym biznes i mówią o tym różnego rodzaju portale marketingowe, jest to jeden z najlepszych i najszybszych algorytmów spośród wszystkich mediów społecznościowych. A teraz przechodząc z tej sekcji prywatnej do trochę biznesowej, żeby też nie tworzyć zbyt długiego kontentu tutaj w podcaście, tylko przedstawić wam pigułkę wiedzy. Istnieje pare elementów, które można wykorzystać, użytkując prywatnie TikToka do tego, żeby było to przydatne dla zrozumienia waszego biznesu.

 

Jak użytkowanie TikToka może Ci pomóc w biznesie?

Bartek: Przede wszystkim, jednym z takich flagowych przykładów jest #tiktokmademebuyit. Pod tym hasztagiem znajdziecie różne przedmioty do domu, do np. krojenie chleba jednym przyciskiem, czy jakieś inne ciekawostki i nowinki, ale bardzo często przydatne. I właśnie dzięki temu jesteście w stanie zobaczyć, co się dobrze klika, co ma dużo wyświetleń, co ma dużo komentarzy, czy to pod kątem jedzenia (również takie sprawy jak cateringi), czy jakieś instruktaże, czy jakieś formy przekazu krótkich treści. Jeśli jesteście w branży restauracyjnej albo hotelarskiej, albo jakiejkolwiek innej, kosmetycznej, możecie się inspirować po wyszukaniu tego kontentu właśnie po hashtagach po twórcach, którzy to robią i też śledzić tych twórców, którzy waszym zdaniem są najlepsi i potem czerpać z nich pełnymi garściami.

Maciek: Podsumowując, TikTok jest takim miejscem, w którym, jeżeli prowadzisz działalność to, możesz zrozumieć swoich klientów. Często mamy własne opinie, własny koncept na coś, żeby coś stworzyć, a TikTok może wam pomóc to zweryfikować. Jeżeli macie profil osoby, która powinna interesować się na przykład waszą działalnością, to sprawdźcie, co te osoby oglądają, co się klika, co ludzie lubią, co ludzie oglądają jak najdłużej. Wtedy będziecie wiedzieli, po jakich hasztagach szukać waszych odbiorców. Tutaj takie dwa szybkie przykłady z branży cateringowej, diet pudełkowych. 

1. Ludzie, okazuje się, lubią oglądać pokazywanie rzeczy od kuchni. W tej branży bardzo dużo wyświetleń zbierają filmiki, nie wtedy gdy na koniec dostajesz pudełko i co w nim się znajduje, tylko właśnie, jak wygląda proces tworzenia. To była taka ciekawa sugestia, której my się nauczyliśmy, prowadząc naszą działalność. 

2. Też ostatnio obserwowałem profile lokalnych restauracji i to, co mnie zaciekawiło to to, o czym wspominaliśmy w poprzednich podcastach, czyli o wiedzy eksperckiej. Okazuje się, że w gastronomii to też może się sprawdzić. Pizzeria Casa di Paolo z Redy (nie jest to współpraca, ale polecamy pizzę) prowadzi kontent taki, w którym pokazuje się, jak wypiekać w piecach pizzę, jak to się robi, jakieś tipy, jak wyczyścić piec. To jest kontent trochę inny niż pokazanie pizzy na talerzu. I to też sprowadza im bardzo dużo wyświetleń i mnóstwo ludzi z nimi reaguje. 

Dlatego patrzcie, co w waszych branżach się sprawdza, co wasi odbiorcy lubią oglądać, bo może być to coś zaskakującego.

Bartek: Dokładnie tak. Ja ze swojego doświadczenia polecam zrobić taką short-listę z waszej branży, 10-15 twórców, którzy waszym zdaniem robią dobrą robotę, na przykład w gastronomii czy hotelarstwie. Kolejna rekomendacja – najczęściej fajnie zagranicznych twórców oglądać, bo polskie podwórko wiadomo jest mniejsze, a też wielu obszarach z USA te trendy głównie są czerpane i tam też tych twórców po prostu jest więcej, więc macie większy wybór. Taka short-lista bardzo wam pomoże. Podsumowując to wszystko, z jednej strony ściągnijcie TikToka, od razu idźcie do sekcji, gdzie możecie wyszukać swoje zainteresowania. Poszukajcie po hashtagach, obejrzycie treść, nauczcie trochę ten algorytm, nie zrażajcie się i zróbcie short-listę, żeby podpatrywać konkurencję i wykorzystywać to biznesowo.

Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami. Zapraszamy do wysłuchania kolejnych rozmów na wybranych platformach podcastowych i sprawdzenia naszej oferty kampanii na TikToku. Jeśli zainteresowała was nasza działalność, zachęcamy do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych. @fifteensecmedia. Kłaniamy się i dziękujemy! Do usłyszenia.

 

Maciej Miniszewski, współzałożyciel Fifteensec Media. Przygotowywał się na studia w ASP, ale chciał zostać prawnikiem po ekonomii, dlatego zrobił dwa tytuły inżyniera na politechnice. Na półce ma statuetkę najlepszego piłkarza turnieju, ale nikt nie wie, jak to zrobił.Zawodowo zamienia liczby w historie, które pomagają podejmować decyzje biznesowe. Analityk, syntetyk, z zacięciem do estetyki. Od lat znajomi mówią na niego prezes – w Fifteensec Media jedynie vice.

Bartosz Malinowski, współzałożyciel Fifteensec Media. Ma fioła na punkcie procesów i organizacji. Randki ze swoją partnerką musi zapisywać w kalendarzu, bo o nich zapomina. Emerytowany koszykarz. Teraz jego rozrywka to automatyzacja procesów, biznes i inwestowanie. W swoim życiu sprzedawał mieszkania, VR, Voiceboty, po czym przerzucił się na TikToka, aby tańczyć do telefonu. Kiedyś przypadkiem zrobił inżyniera na Politechnice Gdańskiej. Po założeniu Fifteensec Media znajomi mówią na niego król TikToka.